شنبه, 09/18/1396 - 12:49 khorasanejonoubi
گفتگو با مرد کارآفرین نمونه و مخترع دستگاه تولید عصاره از بوی گل و گیاه؛

از خرید جوجه و فروش شیشه خالی تا اشتغال زایی برای ۶ نفر و تولید سالانه ۴۰ تن عرقیات گیاهی

سید محمدرضا حائری، مرد کارآفرین نمونه ای که به جای ادامه تحصیل، شغل پدرش یعنی تولید عرقیات گیاهی را ادامه داده و اکنون در پی ثبت اختراع دستگاه تولید عصاره از بوی گل و گیاه می باشد.
از خرید جوجه و فروش شیشه خالی تا اشتغال زایی برای ۶ نفر و تولید سالانه ۴۰ تن عرقیات گیاهی

استفاده از داروهای گیاهی طی سال های اخیر در دنیا افزایش چشم گیری داشته است. در این میان ایران به عنوان یکی از کشورهای غنی از نظر داشتن گیاهان دارویی متنوع شناخته شده است و قدمت طب سنتی آن گواه این مدعاست؛ اما متأسفانه طب سنتی هم پای طب مدرن حرکت نکرده و از آن عقب مانده است.

به نظر می رسد علاوه بر اطلاع رسانی عمومی و گسترده در جامعه نیازمند اقدامات اجرایی برای تحقق این تحول عظیم هستیم تا بتوانیم نقش حقیقی گیاهان دارویی را در درمان بیماری ها آشکار کنیم. این مطلب با چنین هدفی تهیه شده است.

دکتر حسین صالحی سورمقی، متخصص فاماکوگنوزی و استاد دانشگاه تاهران درباره اینکه تاریخچه تولید عرقیات گیاهی به کدام کشور بر می گردد، می گوید: در بسیاری از کتب مرجع آمریکایی، ابداع روش تولید عرقیات گیاهان معطر به ایرانیان نسبت داده می شود و در این کتب به طور صریح به ابن سینا اشاره شده است. در این کتب گفت شده است که وی اولین کسی بوده که با تقطیر گیاهان، اسانس آنها را گرفته و در داروها از آنها استفاده می کرده است. بنابراین ابداع تولید عرقیات به کشور عزیزمان باز می گردد. اما باید این نکته را نیز ذکر کرد که در حدود پنج تا شش هزار سال پیش فراعنه مصر نیز به اسانس های گیاهی توجه ویژه ای داشته اند و مصرف گیاهان معطر و ادویه ای در میان مردم آن سرزمین نیز جزو ملزومات بوده است. حتی ترجمه سنگ نوشته ها حاکی از این حقیقت است که افرادی که برای ساختن اهرام استخدام می شدند، افراد تنومندی بودند که به تغذیه آنها توجه ویژه ای می شد و در رژیم غذایی آنها گیاهان اسانسی جایگاه ویژه ای داشتند.

 

در خراسان جنوبی نیز به دلیل تنوع گیاهان دارویی استفاده از آنها ریشه در تاریخ دارد. اکنون نیز افرادی چه با تولید خانگی و چه در حجم بیشتر اقدام به تهیه عرقیات مختلف نموده و به بازار عرضه می کنند. آقای حایری یکی از این فعالانی است که با تولید عرقسات گیاهی کسب روزی حلال می کند. وی اختراعاتی نیز در این زمینه داشته است.

سید محمدرضا حایری متولد شهرستان قائن در استان خراسان جنوبی است. وی چند سالی است در عرصه تولید عرقسات گیاهی خوش درخشیده و پله های ترقی را یک به یک به سرعت پیموده است. برای شنیدن رازهای رسیدن به این مرحله از موفقیت با وی مصاحبه ای انجام دادیم.

حایری می گوید: پدرم از سال 41 به جمع آوری و تولید عرقیات گیاهی مشغول بوده است و من نیز کم و بیش در کنار پدر به فعالیت مشغول بودم و علاقه خیلی زیادی هم به این کار داشتم. با اینکه نتوانستم تحصیلات عالیه را ادامه دهم اما خوشحالم که با کسب تجربه توانستم در این راه موفق باشم.

تا سال پنجم دبستان در قائن سکونت داشتیم و پدرم به من آموخته بود که برای کسب درآمد زحمت بکشیم اگر چه آن زمان خیلی خوشحال نبودم که صبح به صبح باید به دنبال کار بروم اما الان که به اینجا رسیده ام از آن بابت خوشحالم و می دانم همه این ها را مدیون آموزش هایی هستم که در کودکی دیده ام.

 

  • تمرین کار و تلاش با جمع آوری شیشه خالی

از کلاس اول دبستان خرید و فروش را یاد گرفته بودم. جوجه می خریدم و بزرگ می کردم و می فروختم. تابستان ها که وقت بیشتری داشتم از مردم شیشه خالی می خریدم و به جای آن عرقیاتی که به صورت سنتی توسط پدرم تولید می شد به آنها می دادم پردم نیز شیشه خالی ها را ازمن می خرید تا به این کار تشویق شوم.

 

  • تجربه تجارت و فروش از کودکی

سال سوم راهنمایی در مشهد مصلی غرفه داشتم و رب و شکلات می فروختم. تجربه خوبی بود و باعث شد کم کم متوجه شوم که تجار افغانی به دنبال عرقیات و گلاب هم هستند و چون پدرم تولید کننده عرقیات بود، گلاب و عرقیات خود را به تجار افغانی می فروختم و ماهیانه 35 تا 70 هزار تومان درآمد کسب می کردم و این باعث شد از همان دوران نوجوانی تجارت را تجربه کنم تا جایی که سال 82 جزء صادرکنندگان برتر عرقیات در خراسان بزرگ شدم.

بعد از تقسیم استان با توجه به اینکه برند ما مربوط به قائن و جزء استان خراسان جنوبی شده بودیم، گاهاً با اعتراضات برخی از تولیدکنندگان مواجه می شذیم و همین هم شاید بهانه ای بود که به سرزمین مادریم برگردم و ملک شخصی خود را در سال 85 در مشهد بفروشم و با دریافت مبلغی وام شروع به فعالیت کنم.

 

  • تولید 40 تن انواع عرقیات و صادرات به عراق و افغانستان

وی افزود: در این واحد تولیدی بیش از 20 نوع عرقیات انواع گیاهان (حدود 40 تن عرقیات) تولید می شود و بیشتر محصولات ما در غرب و جنوب کشور فروخته می شود و همچنین به کشورهای عراق و افغانستان نیز صادرات عرق روغن های گیاهی داریم.

 

  • اشتغال زایی برای 6 نفر به طور مستقیم

6 نفر به طور مستقیم و بنا به فصول مختلف 40 تا 50 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی داریم. من عاشق این کار بودم و از صفر شروع کردم و این کار بعد از نگاه خداوند، دست پرورده خود می دانم و از نداشته ها به داشته ها رسیده ام.

 

  • باید فرزندان را با واقعیات جامعه آشنا کرد

در جامعه امروزی از همان ابتدای کودکی امکانات را برای آنها فراهم می کنند و خرید تبلت، موبایل، پلی استیشن و سایر امکانات را باب کرده اند و علتش هم این است که می خواهند بچه ها سرگرم باشند و برایشان دردسر درست نکنند اما نمی دانند که این درد سر نهفته که فرزندشان فقط در بازی کردن و موبایل و ... می گذراند او را از بازار کار و واقعیت زندگی در جامعه دور می کند. متأسفانه والدین با این کار عملاً تنها می خواهند که فرزندانشان بزرگ شوند اما شاید به ذهنشان خطور نکند که فرزندشان ه هنری را فرا گرفته است که در آینده بتواند روی پای خود بایستد.

حایری برای زندگی بهتر تصریح کرد: باید فرزندانمان را طوری بار بیاوریم که در آینده پدر به فرزندانش تکیه کند نه اینکه بگوید فرزندانم بلایجان من شده اند و این ها همه نشأت گرفته از بزرگ شدن بچه در رفاه کاذب و آموزش ناصحیح است.

 

  • کاسبی رابه فرزندانتان بیاموزید هر چند با سختی عجین باشد

وی خاطر نشان کرد: نمی گویم به فرزندان رفاه ندهیم اما حداقل کار این است که دید کاسبی را هم از کودکی به آنها بیاموزیم نه اینکه از همان ابتدا همه امکانات برای آنها فراهم شود و حتی در دوران مدرسه به دیگران که وضعیت مالی خوبی ندارند، فخرفروشی کنند، ما باید فرزندمان را از کودکی توانمند کنیم همان طور که پدرم با خرید بطری های خالی از من فتیله ی تلاش و پشتکار را در من روشن کرد.

وی با اشاره به سخنان رهبری در خصوص چرخه تولید ملی در کشور، افزود: همان طور که رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی همیشه تأکید کرده اند، باید تلاش نمود که  از باز ایستادن چرخ اقتصاد جلوگیری نمود، الان نیز شرایط همانند زمان جنگ نیازمند مدیریتی جهادی هستیم.

 

  • چندین نشان افتخار بر سینه این مرد کارآفرین

این واحد در سال 91 در عرصه عرقیات، جزو پیشتازان کشوری و در سال 92 جزو واحدهای تولیدکننده نمونه استان بوده است. در سال 93 به عنوان واحد فناور علم و فناوری انتخاب شده است و همچنین در سال 95 به عنوان مخترع، مورد حمایت قرار گرفته است.

 

  • اختراع دستگاه تولید عصاره از بوی گل و گیاه

حائری در ادامه در خصوص طراحی و ساخت دستگاه خشک کن گل ها و گیاهان معطر توضیح داد و یادآور شد: حال که ما را تحریم کرده اند، انصاف نیست که خود نیز شرایط  را بر خود سخت تر کنیم. این دستگاه، تفاله ایجاد نمی کند و با تولید این دستگاه، از داشته ها به نداشته ها می رسیم. این دستگاه با کم ترین مصرف برق می تواند از بوی گیاهان تولیدی، عصاره تولید کند. به عنوان مثال این دستگاه در باغات پسته، گل محمدی و دیگر گیاهان معطر گذاشته می شود و بدون نیاز به برداشت محصول، تنها از عطر و بوی این محصولات، عصاره تولید می شود و این روش تحول عظیمی در زمینه تولید عرقیات و اسانس ایجاد می کند.

وی همچنین اضافه کرد: از اسل 91 تولید این دستگاه پایه گذاری شد و اول به صورت ابتدایی، این دستگاه را اختراع کردیم و الان به صورت صنعتی در حال ثبت این اختراع هستیم و به زودی رونمایی خواهد شد. در سال 92 برای ثبت اختراع اقدام نموده و در سال 93 ثبت اختراع انجام شد که نسبت به سایر اختراعات، نمره ثبت اختراع بالایی دارد و امیدواریم بتوانیم انقلابی در گیاهان دارویی در راستای اقتصاد مقاومتی در این منطقه ایجاد کنیم.

وی در پایان تأکید کرد: برای ساخت نمونه اولیه این دستگاه 20 میلون تومان نیاز داریم که در حال حاضر، بسیج علمی پژوهشی استان کمک هایی داشته است و برای تکمیل آن هنوز به کمک و نگاه خیر دوستان نیازداریم.