سه شنبه, 12/15/1396 - 10:54 khorasanejonoubi

جهادگران خراسان جنوبی مناطق زلزله زده کرمان را می سازند

سرپرست سازمان بسیج سازندگی استان صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: پیرو سفر فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مناطق زلزله زده کرمان به دستور سردار« جعفری» ماموریت حضور در مناطق زلزله زده شهرستان راور کرمان به سپاه این استان ابلاغ شد.
جهادگران خراسان جنوبی مناطق زلزله زده کرمان را می سازند


مهندس«مهدی هنری» افزود: بسیج سازندگی که متولی کار است هفته گذشته با اعزام تیمی پیشرو نسبت به بازدید از منطقه هدف واگذار شده اقدام کرد و با هماهنگی سپاه کرمان، فرمانداری شهرستان راور، بخشداری و دهیاری ها از همه روستاهای زیر پوشش سرکشی شد و وضعیت روستاها به لحاظ اسکان دائم و نیازمندی مردم بررسی شد. 
وی روستاهای واگذار شده به سپاه استان برای خدمت رسانی و کمک به احداث اسکان دائم و موقت را 9 روستا اعلام کرد و ادامه داد: این روستاها مربوط به شهرستان راور بخش هجدک و دهستان کوهساران است که شامل گروک، هنک، گورک، حرجند، جرک، گورکانی،گرک، ساروج، هفتاد میش و تیکورپای کنک است. 
به گفته وی  جمعیت روستاهای این منطقه حدود دو هزار و 600 نفر و 680 خانوار است که حدود نیمی از این جمعیت به صورت ثابت در روستاها مستقر هستند و بقیه به طور فصلی حضور دارند.
سرپرست سازمان بسیج سازندگی استان از نصب حدود 38 کانکس برای اسکان موقت خبر داد و گفت: برای تکمیل این مرحله حدود 30 کانکس و 18 سرویس بهداشتی دیگر مورد نیاز است. 
«هنری» ادامه داد: در این منطقه با توجه به این که به لحاظ تلفات و مصدومان مشکل خاصی نبود به همین دلیل عملیات اسکان دائم بلافاصله آغاز شد و اکنون درحال اجراست. به گفته وی حدود 300 واحد مسکونی نیاز به آوار برداری داشت که تاکنون حدود 250 واحد آوار برداری شده است و بخشی در مرحله فونداسیون و تعدادی هم در فاز اجرای اسکلت و دیوار چینی است.
این مقام مسئول از اعزام گروه های جهادی به این منطقه خبر داد و گفت: با برنامه ریزی انجام شده برای کمک به خانواده های مستمند و ناتوان در بحث احداث مسکن از روز گذشته 96 گروه جهادی اعزام آنها به منطقه آغاز شده که با رویکرد عمرانی به یاری مردم زلزله زده این روستاها می شتابند. 
«هنری» از جمله نیازمندی های منطقه را مصالح و کامیون برای حمل آن اعلام کرد و گفت: مردم نوع دوست استان، بخش های خصوصی، کارخانجات و نهادها می توانند برای کمک به تکمیل واحد مسکونی مردم کمک های خود را به سپاه و نواحی مقاومت بسیج شهرستان ها تحویل دهند.