یکشنبه, 06/23/1399 - 10:14 khjonobi-admin

تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان بسیج سازندگی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی امضا شد‌

رفع مشکلات مناطق محروم نیازمند تمرکز بر مشکلات منطقه و صبر چند ساله است چرا که محرومیت با یکی دو سال کار برطرف نمی‌شود.

گروه‌های جهادی ظرفیت عظیمی در کشور دارند و از آنجایی که کار ریشه‌ای مقدم بر انجام کارهای خدماتی است گروه‌های جهادی به رفع ریشه‌ای مشکلات حساس هستند و باید به سمت رفع مشکلات به صورت ریشه‌ای بروند.

گروه‌های جهادی می‌توانند بخشی از انرژی خود را صرف رفع مشکلات کنند چون بیشترین دغدغه را نسبت به مشکلات محرومین دارند و محرومیت را درک کرده‌اند و امروز رسالت انقلابی آن‌ها باعث شده بخشی از توان خود را برای رفع مشکلات به کار گیرند. در این راستا آموزش‌های دانشکده و آموزشکده‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای جهادی‌ترین راه به منظور رفع مشکلات و معضل بیکاری در جامعه است.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای یک دانشگاه ماموریت گرا است و می‌تواند در هر آنچه که امروز کشور در بحث توسعه و رشد اقتصادی نیاز دارد ورود پیدا کند.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌تواند در حوزه اقتصاد و به ویژه در بحث رونق تولید به عنوان یک دانشگاه هدفمند به ایفای نقش بپردازد و با توجه به کارگاه‌ها و نوع مهارت‌هایی که آموزش می‌دهد می‌تواند مهارت آموزی را به یک موضوع عام تبدیل کند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی در مراسم امضاء تفاهم نامه سازمان بسیج سازندگی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان اظهار داشت: باتوجه به پیگیری‌های انجام شده در راستای استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان جلساتی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای برگزار شده تا از ظرفیت‌های این دانشگاه استفاده کنیم.

مهدی هنری افزود: بر اساس منویات رهبری در گام دوم انقلاب، در راستای گسترش فعالیت‌های جهادی و گسترش ظرفیت‌ها بررسی‌های لازم انجام شده تا در راستای افزایش گروه‌های جهادی برنامه‌هایی را پیگیری کنیم.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه سازمان بسیج سازندگی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان افزود: هدف از این تفاهم نامه مهارت آموزی و ایجاد گروه‌های تخصصی، تقویت فرهنگ جهادی و خدمت رسانی است.

 رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از این برنامه‌ها آموزش‌های تخصصی جهادگران است بیان کرد: اگر جهادگران این آموزش‌ها را ببینند در کنار کاری که انجام می‌دهند می‌توانند بخشی از مشکلات فنی مردم مناطق محروم را نیز برطرف کنند.

هنری با اشاره به اینکه در راستای این تفاهم نامه آموزش‌های تخصصی را برای جهادگران برگزار می‌کنیم تا جهادگران بتوانند، در بحث مهارت آموزی به مردم کمک کند گفت: یکی دیگر از اهداف تفاهم نامه ایجاد گسترش گروه‌های جهادی تخصصی است که در این راستا امسال تشکیل گروه‌های جهادی تخصصی از جمله برنامه‌های ما است.

وی بیان کرد: هدف ما این است در این راستا با آموزش، ارتباط دانشجو را با محیط روستا تقویت کنیم تا در تربیت نیرو در ابعاد مختلف تاثیرگذار باشد.

 رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت:  راه‌اندازی تیم تخصصی اندیشه ورز در دانشگاه‌ها از دیگر اهداف این تفاهم نامه است چراکه در این راستا برای رفع مسائل از ایده‌های این تیم استفاده می‌شود.

هنری با اشاره به اینکه در بحث اشتغال، بحث تکمیل زنجیره رسته‌های شغلی استان مدنظر است یادآور شد: در این راستا تلاش می‌شود با ایده‌های دانش بنیان بتوانیم در این زمینه شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: یکی دیگر از ظرفیت‌ها ایجاد اشتغال است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده بتوانیم کارگاه‌هایی را در دانشگاه ایجاد کنیم تا افرادی که در بحث اشتغال مشکل دارند را به دانشگاه معرفی کنیم تا دوره‌های آموزشی را فرا گیرند و بتوانند به صورت مجزا واحد اشتغال را راه‌اندازی کنند.

هنری افزود: یکی دیگر از موضوعات با توجه به تامین عرصه‌های مورد نیاز مردم در روستاها این است تا زمینه سازی اولیه انجام و مشکلات احصاء شده در زمینه‌های مختلف را با استفاده از ظرفیت دانشگاه برطرف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هدف این است با توجه به شرایط فعلی کشور و بی‌ثبات سازی دشمن با حضور در کنار مردم در روستاها بهترین پاسخ را به دشمن بدهیم و خدماتی را به مردم ارائه کنیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: از سال 90 بارقه امیدی در آموزشکده‌ها و دانشکده‌ها فراهم شد.

نخعی با بیان اینکه در حال حاضر 31 دانشگاه فنی و حرفه‌ای در کشور وجود دارد افزود: 200 هزار دانشجو در رشته‌های فنی در 173 مرکز مشغول فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه سیاست دانشگاه تربیت تکنسین و مهندسین ماهر است بیان کرد: در این راستا توجه ویژه‌ای به این دانشگاه شده است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه در خراسان جنوبی در حال حاضر 3 هزار دانشجو در 6 مرکز ثبت نام دارند تصریح کرد: 42 کارگاه در سطح استان داریم که در رشته‌های مختلف برق، ساختمان، طراحی دوخت، معماری، شهرسازی و آسانسور فعال است.

نخعی با اشاره به اینکه رشته آسانسور سازی برای نخستین بار در مرکز ابن حسام انجام شد خاطرنشان کرد: 65 کد رشته در دانشگاه فنی و حرفه‌ای وجود دارد که از این تعداد 17 کدرشته مربوط به کارشناسی و 48 کدرشته کاردانی است.

وی با اشاره به اینکه بین 70 تا 75 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای مشغول به کار هستند یادآور شد: امسال 45 کدرشته در کشور به روز شده و پیگیر هستیم با توجه به نیاز بازار و منطقه رشته‌های را ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به ضرورت معرفی دانشگاه فنی و حرفه‌ای به خانواده‌ها اظهار داشت: بحث سرباز معلم فنی و اینکه دانشجویان ما در بحث تکنسین جذب شوند در حال پیگیری است.

نخعی به انعقاد تفاهم نامه همکاری با بسیج سازندگی اشاره کرد و یادآور شد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای ظرفیت‌های بسیاری دارد و اخیرا در هفته گذشته با شرکت ایمیدرو قراردادی 3 ماهه در بحث زغال سنگ بسته‌ایم تا کارکنان آنان را آموزش دهیم تا نیروهای متخصصی در سطح نیاز کارخانه آموزش ببینند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان قاین کارگاه ساخت قطعات را داریم اظهار داشت: در زمینه آموزش‌های فراگیر ظرفیت‌های خوبی داریم و اخیرا با کشور افغانستان  نیز رایزنی‌های انجام شده تا فراگیرهایی از کشور افغانستان برای آموزش در دانشگاه فنی و حرفه‌ای آموزش ببینند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه از کشورهای لبنان و عراق نیز دانشجو داریم یادآور شد: با دانشگاه بیرجند، صنعتی و فرهنگیان نیز تفاهم‌نامه‌هایی داریم و هدف این است از ظرفیت‌های علمی و عملی نیروهای جوان استفاده کنیم.

نخعی با بیان اینکه با دانشگاه بیرجند برای پیشران‌های صنعت برنامه داریم خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر قریب به 2 میلیارد تجهیزات وارد کارگاه‌ها شده است.