یکشنبه, 06/23/1399 - 10:18 khjonobi-admin

مرمت قنات روستاهای سیل‌زده با دستان خالی / آب کشاورزی روستائیان تامین می‌شود

سیل که آمد، مردم وکشاورزان در برخی از روستاهای خراسان جنوبی را غافلگیر کرد، مردمانی که دسترنج یک ساله آنها زیر گل ولای سیل دفن شد،در همان ساعات اولیه پس از وقوع سیل از جمله نیروهایی که خود را به مردم رساندند تا علاوه بر قوت قلب برای انها، کمک رسان مردم باشند گروهایی جهادگر بودند.

گروه‌های جهادگری که با وجود کرونا،اما هنگام سختی و مشکلات در کنار مردم حضور پیدا می‌کنند، تا یارو مددکار مردم باشند مردمیکه هنگام سیل نمی‌دانستند دام، خود را نجات دهند، یا نگذارند سیل ویرانگر خانه و کاشانه آنها را فرو ریزد.

رئیس بسیج سازندگی خراسان جنوبی در جریان بازدید از روستاهای سیل زده خراسان جنوبی اظهار داشت:با توجه به وقوع سیل در برخی از شهرستانهای استان و خسارت وارد شده به بخش‌های کشاورزی و زیرساخت‌های آب کشاورزی از جمله قنوات ،استخر دخیره آب، کانال های آب و زمینهای کشاورزی در گام اول شاهد حضور جهادگران بسیجی بودیم که در روستاهای سیل خورده اقدام به تخلیه و باربرداری گل و لای از مکان های مذکور نمودند.

مهدی هنری بیان کرد: در سیل اخیر از جمله مشکلات اساسی و وارد شده بر روستاهای سیل زده و خسارات وارد شده بر حوزه آب کشاورزی و قنوات روستا بود .

وی با بیان اینکه برای رفع این مشکل با برگزاری جلسات متعدد با مدیریت بحران استانداری و جهاد کشاورزی استان و بازدید از پروژه های آسیب دیده از سیل تعدادی از قنوات در اولویت قرار گرفتند افزود: در حال حاضر با توجه به نبود ردیف اعتباری در این خصوص و مشکلات عدیده مردم و لزوم تسریع در رفع مشکلات بوجود آمده با تفاهمی که با  جهاد کشاورزی و مدیریت بحران تعدادی از قنوات عملیات اجرایی آن توسط سازمان بسیج سازندگی آغاز شد که اعتبار  آن در آینده به بسیج سازندگی واگذار شد.

هنری افزود: در طی بازدیدهای انجام شده تاکنون تفاهم اولیه عملیاتی شدن 15 الی 20 رشته قنات انجام و کار اجرایی 3 رشته قنات از ابتدای هفته جاری آغاز شده است تا به زودی تامین آب کشاورزی روستاییان به طور کامل انجام شود.

وی  از اعزام و آمادگی نیروهای جهادی برای کمک به مناطق سیل زده استان خبر داد  و افزود:تا با همیاری و همکاری اهالی روستا در حل مشکلات سهیم باشند و تاکنون در سیل اخیر تعداد 180 جهادگر بسیجی به مناطق سیل زده اعزام شدند.