شنبه 1399/12/02 - 09:22 khjonobi-admin

اشتغالزایی ۵۶ نفره سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در سرایان

مسؤول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان گفت: از ابتدای امسال مجموعا برای ۵۶ نفر به‌صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است که شامل چهار کارگاه تولیدی تراش سنگ با اشتغال ۲۵ نفر و ۳۱ کارگاه خانگی بوده است.

محمد عرب صبح امروز در جمع خبرنگاران از توسعه کارگاه‌های تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در شهرستان «سرایان» خبر داد و اظهار داشت: وجود منابع غنی سنگ‌های خام قیمتی و نیمه‌قیمتی در شهر سه‌قلعه سرایان موجب استقبال قابل توجه مردم این منطقه از این رشته شده است و سنگ شجر سه‌‍قلعه بسیار متنوع و باکیفیت و یکی از پتانسیل‌های بالقوه منطقه در حوزه اشتغال است.

وی افزود: بیش از پنج دوره آموزشی توسط نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان و دوره‌های متعدد دیگر توسط سایر ادارات مثل فنی و حرفه‌ای برای آموزش علاقمندان این رشته و جلوگیری از خام فروشی و ایجاد اشتغال برگزار شده است.

مسؤول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان عنوان داشت: از ابتدای امسال مجموعا برای ۵۶ نفر به‌صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است که شامل چهار کارگاه تولیدی تراش سنگ با اشتغال ۲۵ نفر و ۳۱ کارگاه خانگی بوده است.

عرب اضافه کرد: مبلغ ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال نیز از محل تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری صندوق کارآفرینی امید به ۳۱ کارگاه خانگی و مبلغ یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال از محل تسهیلات تفاهم‌نامه سه‌جانبه استانداری، میراث فرهنگی و صندوق امید به کارگاه‌های صنایع دستی پرداخت شده است.

وی افزود: فروش تولیدات کارگاه‌های تراش سنگ شهرستان بازار تقریباً خوبی پیدا کرده و اکثر تولیدات به صورت اینترنتی به فروش می‌رسدکه در نمایشگاه‌های مختلف در سال گذشته نیز فروش و بازاریابی خوبی داشته است.

مسؤول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان ادامه داد: توسعه کارگاه‌های تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی و همچنین راه‌اندازی کارگاه‌های انفرادی در اولویت‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار دارد و بحث ثبت ملی سنگ شجر یا معادن سنگ شجر در صورت موافقت شورای ثبت کشور از برنامه‌های پیش‌بینی شده و در حال پیگیری است.

عرب خاطرنشان کرد: عقیق دندریت یا عقیق شجر در دسته سنگ‌های خانواده عقیق قرار می‌گیرد که نام خود را از واژه‌ای یونانی، به معنی درخت گرفته و معمولاً به رنگ سفید و یا خاکستری دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه پدیده‌ای شبیه به درخت و یا سرخس به دلیل وجود آهن و منگنز در این سنگ به چشم خورده که به آن دندریت می‌گویند، اضافه کرد: یکی از نادرترین نمونه‌های این گوهر، به رنگ سبز بوده و پدیده شجر آن سفید رنگ است.