شنبه 1402/02/30 - 08:22
سلیمانی
استان خراسان جنوبی
در سفر به خراسان‌جنوبی رقم خورد؛

دیدار صمیمی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با دخترِ هنرمندِ نابینای قاینی/ بازدید سردار زهرایی از دست بافته‌های کسری و کیانا 

سردار زهرایی در سفر به خراسان جنوبی با دختر نابینای قاینی هنرمند عروسک بافی و کسری و کیانا خواهر و برادر فعال در زمینه حوله‌بافی دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی خراسان جنوبی؛ ساعت ۶ صبح چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت؛ روزهای پایانی هفته بسیج سازندگی است. خانواده یکی از تولیدکنندگان خرد خانگی خراسان‌جنوبی در منطقه مهرشهر بیرجند منتظر حضور مهمانی هستند که تاکنون ندیده‌ و نمی‌شناسند. 

فقط می‌دانند مسئول کشوری است که قرار است برای دیدار با این خانواده چهارنفره که مادر و دو فرزند بافنده‌ حوله هستند به خانه شان بیاید. 

ساعت دیدار را ۶:۴۵ صبح پیش‌بینی کردند. 

کسری و کیانا که در کنار تحصیل در مقطع ابتدایی همپای مادرشان کار حوله بافی هم انجام می‌دهند، زودتر از همیشه از خواب بیدار شده خود را برای دیدن مهمان آماده کرده و می‌خواهند قبل از رفتن به مدرسه پذیرا و میزبان مهمان باشند. 

ساعت به ۶:۴۵ نزدیک شده و درب خانه به صدا در می‌آید؛ مهمان با لباس های سبز پاسداری به همراه همراهانش وارد خانه می‌شوند و میزبانان بعد از سلام و خوش‌آمد گویی متوجه می‌شوند مهمان؛ سردار محمدزهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور است که به همراه سردار محمدرضا مهدوی فرمانده سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان‌جنوبی و سرهنگ مهدی هنری مسئول بسیج سازندگی استان به دیدار آنها آمده‌اند. 

جچچ

حال مادر خانواده که از بافنده‌های حوله است و در کنار حوله بافی مربی بافت حوله نیز می‌باشد به همراه تعدادی از بافنده‌هایی که برایشان اشتغال آفرینی کرده میزبان رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور بوده و از این‌که شرایط این دیدار فراهم شده خوشحال هستند. 

آری رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در کنار دیدار با این خانواده از کارگاه اشتغال‌زایی خرد خانگی که زمینه درآمد چندین خانواده را فراهم کرد بازدید دارد. 

مادر این خانواده چهار نفره که سرپرست خانوار است در دیدار با سردار زهرایی از حمایت بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی برای کمک به ایجاد اشتغال و کارآفرینی‌اش می‌گوید. 

از سال ۱۳۹۹ در حالی که هیچ منبع مالی و درآمدی نداشته و فقط آموزش حوله بافی را آموخته است با مراجعه به بسیج سازندگی و بیان درخواستش، شرایطش بررسی و با دریافت تسهیلات از بسیج سازندگی اقدام به تهیه یک دار حوله بافی می‌کند. 

حال بعد از گذشت حدود سه سال از آغاز به کار علاوه بر توانمندی و خودکفایی سه دار حوله بافی در خانه دارد و برای چهار نفر دیگر نیز اشتغال‌زایی کرده است. 

این بانوی کارآفرین خراسان‌جنوبی در دیدار با سردار زهرایی به تنها مشکلش که تامین مواد اولیه است اشاره می‌کند؛ این بافنده برای تولید و ارائه محصول مشکلی ندارد چراکه نیروی کار با تلاش خودش و بازار فروش با کمک بسیج سازندگی و ارائه محصولاتش در فروشگاه تولیدات روستایی بسیج (بستو) مرتفع شده و هم اکنون در زمینه تامین نخ؛ نهاده اولیه مشکل دارد. 

تامین نخ ماده اولیه حوله بافی در خراسان‌جنوبی مشکل مشترک بافنده های استان است و کارخانه‌های بافندگی و ریسندگی مواد اولیه با تناژ  بالا را به بازار عرضه کرده و به دلیل قیمت بالا تامین نهاده اولیه با تناژ بالا برای تولید کنندگان خرد خانگی توجیه اقتصادی ندارد. 

اما غرض از دیدار و بازدید، شنیدن و پیگیری‌ مشکلات تولید کنندگان خرد خانگی است که در این دیدار مقرر شد برای تامین نهاده اولیه حوله بافی در استان با کارخانه‌های فعال در این خصوص رایزنی انجام و تسهیلاتی جهت کمک به تامین حداقل نخ مورد نیاز به این تولید کننده خرد خانگی پرداخت شود. 

پس از دیدار با این خانواده رئیس بسیج سازندگی کشور و همراهان با خانواده کسری و کیانا دو بافنده نوجوان و دانش آموزان ممتاز هم استانی خداحافظی کرده و راهی شهرستان قاین می‌شوند. سردار زهرایی وقتی جوهره کار را در کسریِ نوجوان که از جمله دانش‌آموزان ممتاز و مخترعین نیز می‌باشد می‌بیند به او می‌گوید خودت را برای همکاری در بسیج سازندگی آماده کن و کسری در حالی که لبخند می‌زند و دست سردار زهرایی را به گرمی می‌فشارد اعلام آمادگی می‌کند. 

ساعت به ۱۲ ظهر نزدیک شده و خانواده مهسا مظفری در قاین میزبان رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور و همراهان هستند. 

جج

مهسا مظفری دختری نابینا اهل قاین است که بر خلاف معلولیت و نابینایی بافنده عروسک می‌باشد؛ چشم‌های مهسا تا ۱۰ سالگی بینایی داشته و به دلیل بیماری نابینا می‌شود اما این مشکل جسمی باعث نمی‌شود مهسا محدود شود چراکه این دختر نابینا در کنار عروسک بافی درس را ادامه داده و هم اکنون دانشجوی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (آی‌تی) در دانشگاه آزاد اسلامی قاین است.

جچچ

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.